(5kB)
Komisja Turystyki Górskiej

Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie
(6kB)
FAQ (czyli najczęściej zadawane pytania) dotyczący
Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK

Ogólne

Czy weryfikacja GOT coś kosztuje?

NIE.

Z regulaminu wykreślono możliwość pobierania opłat weryfikacyjnych. Nie dotyczy to kosztów wysyłki i koperty zwrotnej w przypadku weryfikacji korespondencyjnej.


Czy warto i jak wyrobić sobie książeczkę GOT?

Takie pytanie padło kiedyś na pl.rec.gory. Na "czy warto?" było sporo odpowiedzi które mniej więcej można streścić następująco: dla większości GOTołapów jest to forma pamiątki i archiwum po którym mogą dojść gdzie i kiedy byli. Padła nawet odpowiedź że dzięki temu ktoś wie gdzie i kiedy był po raz pierwszy na wycieczce w górach. Niebagatelne znaczenie ma GOT w przypadku dzieci - jest to bowiem dla nich duży czynnik motywujący do chodzenia po górach a w konsekwencji do propagowania krajoznawstwa.

Na drugą część pytania odpowiedź jest bardzo prosta - po prostu trzeba ją sobie kupić i potem wypełniać w miarę odbywania kolejnych wycieczek. Książeczkę GOT na ogół można kupić w schroniskach (nie zawsze), Oddziałach PTTK (też nie zawsze). Jedynym pewnym miejscem jest COTG ul. Jagiellońska 6/6a 31-010 Kraków. Kiedyś był jeszcze SEPET - internetowy sklep PTTK, niestety to jak skończył ten sklep jest najwymowniejszym przykładem stosunku władz PTTK do nowoczesności :-/


Czy muszę należeć do PTTK żeby móc zdobywać GOT?

NIE. Nie ma takiego wymogu.


Czy mogę zdobywać GOT w zimie?

TAK. Obecnie nie ma żadnych ograniczeń czasowych. Nie istnieją już żadne "okresy zakazane".


Czy mogę zrobić np. 100 punktów GOT jednego dnia?

TAK. Nie ma już ograniczenia dziennej ilości zdobywanych punktów.


Czy 8 letnie dziecko może zdobyć w jednym sezonie popularną i brązową GOT?

NIE. Musi mieć skończone 10 lat. Tak samo dopiero po skończeniu 10 lat może zdobyć małą srebrną.


Czy mogę używać starego wykazu tras punktowanych?

TAK.


Jak potwierdzić, ze daną trasę zaliczyłem jednego dnia, a nie np. w odstępie tygodnia różnymi szlakami doszedłem do punktów A i B?

Po prostu wpisać je do książeczki GOT. Jeżeli nie masz tzw. potwierdzeń z trasy - tj. pieczątek ze schronisk etc. to po prostu wpisz na słowo honoru i niczym się nie przejmuj. Jeżeli nie wzbudzisz zaufania spodziewaj się pytania: "A Bartne to góra czy jezioro?" - przodownik bowiem może chcieć się upewnić czy na pewno byłeś tam gdzie napisałeś - zdarza się to jednak raczej rzadko.


Po górskich wycieczkach (przechadzkach) z córką nazbierało się w jej książeczce GOT parę potwierdzeń. Jako, że sprawę pieczętowania traktowaliśmy jako dodatkowa frajdę, pojawiło się parę problemików: - nie ze wszystkich jej "wypraw" mamy potwierdzenia (przed nabyciem książeczki wbijała sobie pieczątki na mapy i przewodniki), czy wpisane będą uznane?

TAK - patrz wyżej.


Czy syn (12,5 roku), który przeszedł w tym roku spory kawałek Orlej Perci i np. był na Siwym Wierchu w Tatrach Zachodnich będzie to sobie mógł zaliczyć do srebrnej GOT?

TAK. Obecne nie ma już żadnych ograniczeń jeśli chodzi o zdobywanie GOT w Tatrach.


A co ze Słowackim Rajem, gdzie byliśmy na kilku dłuższych wycieczkach?

Tu niestety jest problem, bowiem Słowacki Raj nie jest umieszczony na liście zagranicznych grup górskich, w których można zdobywać GOT.


Co może zdobywać drugi syn (8 lat), który był na tych samych wycieczkach?

Może wszystko to samo co starszy, z zastrzeżeniem że nie może w jednym roku zdobyć popularnej i małej brązowej no i że małą srebrną może zdobyć dopiero po skończeniu 10 roku życia.


A co z trasami nieznakowanymi (a wręcz zamkniętymi) w Tatrach Słowackich? Byliśmy np. na Osobitej.

Tu jest kolejny problem, bowiem w § 3 jest mowa że "GOT PTTK można zdobywać [...] przestrzegając przepisy dotyczące poruszania się na obszarach chronionych" zatem punkty wychodzone z naruszeniem przepisów dotyczących ochrony przyrody NIE MOGĄ BYĆ UZNANE. Przy czym nie ma znaczenia czy chodzi tu o Tatry słowackie czy polskie. To samo dotyczy tras wypunktowanych do GOT w nowym regulaminie a przebiegających np w Bieszczadzkim Parku Narodowym.


Co mam zrobić gdy moje dzieci (4, 6 lat) maja już punkty na małą brązową. Oczywiście odznaki mają pod lipną datą urodzenia (ale czy tak ma być)?

Tak oczywiście ma nie być. IMHO ograniczenia wiekowe są bez sensu, ale na zadane pytanie odpowiedź jest niestety jedna: NIC NIE MOŻNA ZROBIĆ. Jedyne co pozostaje, to zdobywanie Siedmiomilowych Butów - dotyczy dzieci nie starczych niż 10 lat.


Mam pytanie: czy gdzieś w internecie jest punktacja do GOT?

TAK. Ale tylko we fragmentach: Tatry Słowackie, Magura Spiska, Góry Choczańskie, czeskie Karkonosze, Beskid Śląsko Morawski, Magura Orawska, Beskid Wyspowy, Masyw Ślęży, Góry Izerskie, Rudawy Janowickie i Góry Stołowe oraz punktacja ze starych regulaminów na obejmująca całe polskie góry, Tatry Słowackie i czeskie Karkonosze na stronie "gotki".


A propos nowego regulaminu - czy ktoś wie, jak się teraz wypełnia książeczki GOT? Po rozmowie z kilkoma przodownikami jestem trochę zniechęcony. Każdy wie co innego, a już na pewno to że nic nie wiadomo do końca.

Już wiadomo (podaję za przykładem z Regulaminu GOT 2000):

Data odbycia wycieczki Trasa wycieczki Numer grupy górskiej wg Reg GOT Ilość punktów wg reg. GOT Czy przodownik był obecny? Podpis i numer legitymacji przodownika turystyki górskiej
  "Roma" - Polana Strążyska T.02 4    
  Polana Strążyska - Przełęcz w Grzybowcu T.02 4    
  Przełęcz w Grzybowcu - Wielka Polana T.02 1    
  Wielka Polana - Gronik T.02 3    
  Czernica - Chrośnickie Kopy
4,2 km + 320 m
S.06 3    
  Chrośnickie Kopy - Przełęcz Chrośnicka
1,2 km
S.06 1    
  Przełęcz Chrośnicka - Leśnica
1,6 km + 120 m
S.06 3    
  Leśnica - Przełęcz Chrośnicka
1,6 km
S.06 2    

Pamiętajmy o sumowaniu punktów pod koniec każdej strony i "przenoszeniu" ich na następną.


Jak wypełnić książeczkę GOT w przypadku przenoszenia punktów na następną odznakę?

Ciężko wyczuć ;-) Ale IMHO najczytelniejszym rozwiązaniem jest wpisanie wymaganego limitu punktowego na odznakę zdobywaną w danym roku, następnie zaniesienie jej do weryfikacji a potem dopisanie punktów wyrobionych a conto następnej odznaki. Ewentualnie rozdzielenie w książeczce GOT tego co się tyczy jednej odznaki od następnej.


Czy wg nowego regulaminu można zrobić taka operacje: - w 2000 roku zdobyć złotą (planowane ok. połowa lipca, może sierpień) - oraz mieć zaliczone cokolwiek na dużą brązową (np. jedna długą wycieczkę)

TAK.

wg par 5 ust. 3 "W jednym roku kalendarzowym można zdobyć tylko jeden stopień GOT PTTK, z wyjątkiem stopnia popularnego i małego brązowego" czyli zdobyć ale nie ZDOBYWAĆ zatem w jednym roku można zdobywać punkty bądź normy na kilka odznak, ale do weryfikacji za ten rok można przedłożyć tylko jedna!

§6

GOT PTTK popularną i małą zdobywa się według zasad: [...] 4. Nadwyżkę punktów zdobytych w danym roku zalicza się na poczet normy potrzebnej do zdobycia następnego stopnia odznaki, jednak nie więcej niż 50% tej normy. dotyczy to TYLKO popularnej i malej, ale wbrew pozorom w świetle par. 5 jest to ograniczenie dotyczące TYLKO popularnej i malej a nie dotyczącej dużej GOT. Tym samym jeśli zdobędzie się w jednym roku (załóżmy 1999) normę na małą złotą i na dużą brązową to do końca stycznia 2000 można zweryfikować małą złotą za 1999 a potem (tj. po 31.01.2000) dużą brązową za rok 2000. Ale następną odznakę można zweryfikować dopiero po 31.01.2001.


Zabrałem się w końcu za liczenie punktów za zaległe lata. I tu chodzi mi o sprecyzowanie od kiedy do kiedy obowiązywały poszczególne regulaminy. Mam regulaminy:
1). Wydrukowany w 1985:-) Był ważny jeszcze w 88r.
2). wydrukowany w 99r. Jest ważny od 1.II.99
Kiedy wprowadzono sposób rozliczenia punktów wg regulaminu nr 2 Być może wzór z 85 roku obowiązywał aż do 99. Dla niepamietających 85 roku przypomnę, ze np. wycieczka z Wetliny na Smerek nosiła numer 5041. Obecnie jest to chyba Wetlina-BW.02.40. Ochydztwo. Kiedy nastąpiła ta zmiana sposobu rozpisywania????

No więc po kolei... W tym pytaniu wystąpiło pomieszanie z poplątaniem. Zmiana regulaminu nastąpiła z dniem 1.02.1999. Zmieniły się niektóre zasady zdobywania GOT (generalnie je zliberalizowano), natomiast sama punktacja nie uległa zmianie, nie ma więc znaczenia według którego regulaminu punktujesz. Zmienił się tylko sposób zaprezentowania punktacji tras. Jeśli Ci wygodniej punktować na podstawie tego z 1985 to proszę bardzo. Jeśli wolisz któryś z tych nowych tj. z 1999 lub 2000 to też proszę bardzo. Możesz korzystać z dwóch naraz - zdarza się że w tych nowych niektóre trasy nie są ujęte, są za to w starych regulaminach. Jeśli chodzi o rozpisywanie numerów tras to nastąpiło znaczne uproszczenie - nie musisz podawać juz numeru każdego odcinka np 5041 lecz tylko numer gupy górskiej w tym wypadku BW.02. Wspomniany przez Ciebie opis trasy "Wetlina-BW.02.40" jest nieporozumieniem. Patrz wzór wypełniania książeczki GOT.


Kwestia ważności nowego regulaminu. W jednym z oddziałów PTTK zostałem poinformowany, ze będzie on obowiązujący od przyszłego roku, w nim pisze, ze jest ważny od chyba lutego br. (PYTANIE ZADANE W 1999 ROKU przyp. TD). Jest to istotne ze względu na wiek: w starym 10 lat, nowym 8 do ubiegania się o popularna. Czy oddając do weryfikacji można pozostawić punktowanie tras nie ujętych w wykazie wycieczek weryfikującemu? W razie trudności z GOT czy problemem jest inna, z tego co gdzieś wyszukałem dla dzieci jest chyba odznaka Siedmiomilowe buty Za wszelkie info - dzięki. Sprawa jest dla mnie istotna, naopowiadałem Malej o odznakach i nie chciałbym by z powodu mojego błędu czuła się zawiedziona bo ochoczo towarzyszy mi nieraz na szlakach.

Nowy regulamin wszedł w życie 1 lutego 1999 roku. Jeśli chodzi o pozostawienie tras weryfikującemu - to jeśli sobie nie dajesz z tym rady sam to oczywiście, przy czym najlepiej jakbyś zabrał ze sobą do TRW mapy tego terenu - będzie to pomocne weryfikującemu. Dzieci do 10 roku życia mogą zdobywać odznakę Siedmiomilowe Buty, będącą składową Odznaki Turystyki Pieszej.


Duża GOT

Co mam zrobić żeby zdobyć dużą GOT?

Żeby zdobywać dużą GOT, musisz najpierw mieć zdobytą małą złotą GOT. Zdobywanie dużej GOT polega na odbywaniu samodzielnie ułożonych tras, które muszą spełnić kilka warunków: na każdy stopień dużej GOT należy odbyć 2 wycieczki wielodniowe (czyli conajmniej 2 dniowe), trasa każdej wycieczki musi przebiegać przez 7 punktów pośrednich określonych w regulaminie (patrz Regulamin GOT wraz z komentarzem ). Punkty które raz wykorzystasz, nie mogą być wykorzystane ponownie. W stosunku do poprzedniego regulaminu zaszło kilka istotnych zmian, mianowicie nie trzeba już wychadzać punktów w Tatrach i Górach Świętokrzyskich, trasa na dużą GOT może zaczynać i kończyć się w dowolnym miejscu - nie ma wymogu że musi się odbywać w ramach jednej grupy górskiej, można także powtarzać zdobywanie dużej GOT na jednym obszarze górskim - byle tylko wykorzystać inne punkty pośrednie. Zlikwidowano zapis o zakazie podjeżdżania na trasie i o zakazie przerywania trasy na więcej niż 48 godzin. Mówiąc krótko nieciągłości w czasie i w przestrzeni są akceptowane!


Gdzie są określone punkty początkowe i końcowe na dużą GOT?

NIGDZIE. Trasę na dużą GOT możesz zacząć i skończyć w dowolnym miejscu. W starym - nowym regulaminie (tym z 1999) wymieniono punkty początkowe i końcowe jednak nie miały one żadnego zastosowania.


Czy należy wyrabiać punkty w Tatrach i Górach Świętokrzyskich na dużą GOT?

Już nie trzeba (w starym regulaminie trzeba było wychodzić odpowiednie ilosci punktów), ale teraz nie ma nawet możliwości zdobywania dużej GOT w Tatrach. Od 2006 roku istnieje wreszcie możliwość zdobywania Dużej GOT w Górach Świętokrzyskich. IMHO powinna być możliwość zrobienia w każdej z tych grup po jednej trasie spełniającej wymogi na dużą GOT. Taki też wniosek został przeze mnie złożony a następnie przyjęty podczas Krajowej Narady Aktywu Górskiego PTTK w listopadzie 2001 r. Realizacja tego postulatu zajęła 5 lat...


Które: Trzy Kopce, Obidza, Żuków są punktami pośrednimi na dużą GOT?

Jeśli zdobywałeś dużą GOT przed wrześniem 2000 to mogły być każde z nich a więc Trzy Kopce Wiślańskie, Trzy Kopce w Grupie Klimczoka i Trzy Kopce w Grupie Pilska; Obidza zarówno wieś w dolinie Dunajca jak też przełęcz nad Kosarzyskami; Żuków - każdy z wierzchołków tego pasma. Przy czym uznawane jest użycie np. 2 razy Trzech Kopców (byle nie tych samych).
W nowym - nowym regulaminie (z września 2000) sprecyzowano że chodzi o Trzy Kopce Wiślańskie, Obidzę - przełęcz nad Kosarzyskami i Żuków 724. A w jeszcze nowszym - Obidzę skasowano z listy punktów na Dużą GOT.


Czy trasa na dużą GOT musi być 7-dniowa?

NIE. Musi być wielodniowa - czyli conajmniej 2 dniowa.


Czy trasa na dużą GOT może być przerywana

TAK. Dopuszczalne są nieciągłości zarówno w czasie jak i przestrzeni.


Jak wypełnić książeczkę w przypadku zdobywania dużych GOT?

Przykład wypełnienia książeczki z autentyczną ("przyklepaną" przez CRW) trasą na dużą GOT:

Trasa wycieczki

Myślenice - Myślenice Zarabie [...] Chełm - Działek - Pcim
Przeł. Gruszowiec - schr. Śnieżnica - Kasina Wielka - Lubogoszcz - Lubogoszcz Zachodni - Mszana Dolna
Schr. Śnieżnica - Gruszowiec - Ćwilin - Czarny Dział - Mszana Dolna
Schr. Śnieżnica - Śnieżnica -Gruszowiec
Limanowa - Jabłoniec - Limanowa
Przełęcz Przysłop - Gorc Troszacki - Kudłoń - Lubomierz
Łososina Górna - Dzielec - Sarczyn - Sałasz - Limanowa
Palenica - Szafranówka - Durbaszka - Wysokie Skałki (Wysoka) - Wąwóz Homole - Jaworki

Punkty pośrednie:

Działek
Ćwilin
Śnieżnica
Kudłoń
Sałasz
Szafranówka
Wysokie Skałki (Wysoka)


GOT zagranicą

Czy mogę zdobywać GOT w Slovenským Raju, Dolomitach, Karpatach Rumuńskich etc?

NIE.


Możliwości zdobywania GOT zagranicą ograniczone są do następujących grup górskich:

Karpaty
Moravskoslezské Beskydy, Javorníky, Kysucké Beskydy, Kysucká Vrchovina, Oravské Beskydy, Malá Fatra, Oravská Magura, Branisko (z regulaminu z 2004 zniknęło) , Čergov, Chočské Vrchy, Skorušinské Vrchy, Západné Tatry, Vysoké Tatry, Belianské Tatry, Velká Fatra, Nízké Tatry, Spišská Magura, Levočské vrchy, Lubovnianská vrchovina, Ondavská Vrchovina, Laborecká vrchovina, Užská hornatina (z regulaminu z 2004 zniknęła), Vihorlat, Pieniny, Bukovské vrchy, Bieszczady Wschodnie, Czarnohora, Gorgany.

Sudety
Lužické hory, Kozákovsky hřbet, Jizerské hory, Krkonoše, Krkonošské podhůři, Sudetské mezihoři, Orlické hory, Orlické podhůři, Třebovské mezihoři, Zabrežská vrchovina, Králicky Sněžnik, Rychlebské hory, Hruby Jesenik, Podhůři Hrubého Jeseniku, Nizky Jesenik, Oderské vrchy


Właśnie dostałem książkę z punktacja GOT'u. jest tam napisane, ze punktowane są także trasy przygraniczne (m.in. Tatry słowackie, a nawet Gorgany i Czarnohora) mam pytanie: czy ktoś zna szczegóły tej punktacji?

TAK, ale tylko dla niektórych rejonów: Tatry Słowackie, Magura Spiska, Góry Choczańskie, czeskie Karkonosze, Beskid Śląsko-Morawski, Magura Orawska,


Czy słowackie szlaki górskie można wliczyć do punktacji GOT? Jeżeli tak, to jakie i skąd wziąć regulamin-punktację dla nich?

TAK ale nie wszystkie patrz na wykaz powyżej. Część tras jest wypunktowana: Tatry Słowackie, Magura Spiska, Góry Choczańskie, czeskie Karkonosze, Beskid Śląsko-Morawski, Magura Orawska


GOT Za Wytrwałość

Na czym polega zdobywanie GOT Za Wytrwałość?

Zdobywać GOT ZW możesz w dwóch przypadkach: jeżeli zdobyłeś dużą złotą GOT lub jeżeli zdobyłeś małą złotą GOT. W pierwszym przypadku musisz 7 siedem razy (w drugim 10 razy) wymogi dla przyznania któregokolwiek stopnia małej lub dużej GOT. Znaczy to tyle że aby uzyskać jedną tzw. normę na GOT ZW wystarczy że zdobędziesz punkty wymagane na małą brązową. Jeżeli chcesz spełniać wyższe wymagania np zrobić trasę na dużą GOT to też możesz. Nawet jeśli zapragniesz robić trasy na duże GOT jako normy "ZW" a to Ci nie wyjdzie, to wystarczy że je wypunktujesz i będziesz miał minimum 120 punktów (czyli wymóg na małą brązową). Jeżeli zdobywanie norm "ZW" zaczniesz od wymogów na dużą GOT to nie znaczy że już tylko tak musisz robić dalej. Możesz w jednym roku spełnić normę np. na dużą GOT, w roku następnym na dużą złotą a w kolejnym na małą brązową albo dowolny inny stopień GOT (oprócz popularnej) itd.


Przodownicy

A co to jest przodownik i do czego służy?

Przodownik turystyki górskiej albo bardziej skrótowo (chociaż nieformalnie) Przodownik GOT to taki człowiek namaszczony przez Komisję Turystyki Górskiej ZG PTTK, który ma prawo potwierdzać Ci odbycie wycieczek do GOT.


Co mi daje zostanie przodownikiem turystyki górskiej?

Ostatnio (listopad 2001) zaszły dosyc istotne zmiany, podnoszące rangę przodowników - mianowicie na mocy Rozporządzenia MENiS z dnia 8 listopada 2001 (Dz. U. 135/2001 poz. 1516) przodownicy są dopuszczeni do prowadzenia i pełnienia funkcji kierowników wycieczek szkolnych. Poza tym stajesz się wtedy tzw. kadrą programową PTTK, dostajesz "blachę" przodownicką i możesz potwierdzać książeczki GOT. Posiadanie dużej blachy niesie za sobą pewne korzyści szczególnie w kontaktach np. z funkcjonariuszami Straży Granicznej.
Patrz: Regulamin Przodownika GOT


Co zrobić żeby zostać przodownikiem GOT?

Należy spełnic kilka warunków wstępnych - pierwszym, zasadniczym jest posiadanie małej złotej GOT. Ponadto należy mieć skończone 18 lat i należeć do PTTK. Oprócz tego należy spełnić kilka innych wymogów określonych w regulaminie i zdać egzamin przed regionalną komisją egzaminacyjną (zakres w regulaminie). O szczegóły pytaj w najbliższym Terenowym Referacie Weryfikacyjnym - na pewno zostaniesz gdzieś skierowany. Jeżeli nic się tam nie dowiesz, pytaj w COTG w Krakowie (0-12) 422-28-40, 422-79-17 w obu przypadkach wewn. 14 (Andrzej Matuszczyk).

Obecnie KAŻDY posiadacz małej złotej może przystąpić do egzaminów, nie ma już ograniczenia że dotyczy to tylko studentów a osoby pracujące muszą mieć dużą brązową.


Jaka jest różnica pomiędzy przewodnikiem a przodownikiem?

Taka że przewodnik może zarobkowo prowadzać ludzi po górach a przodownik nie. Przodownicy nie są uwzględnieni ani w ustawie o usługach turystycznych ani rozporządzeniu o bezpieczeństwie przebywania w górach. Uprawnienia przodownika są uprawnieniami wewnętrznymi PTTK a uprawnienia przewodnickie są uprawnieniami państwowymi. Ale przodownik, podobnie jak przewodnik, może być kierownikiem wycieczek szkolnych!


Czy przewodnik może mi potwierdzić przejście trasy?

TAK pod warunkiem że uczestniczył w wycieczce. Ma to wtedy taką samą moc jak potwierdzenie przodownika.


Autor FAQ:

Tomasz Dygała
Przodownik Turystyki Górskiej leg. nr 6226
Odnośnik do orginału na stronie autoraStroną opiekuje się Rafał Kwatek. Jeśli masz jakieś uwagi to pisz do Webmastera na adres quateq(małpka)wp.pl